OPEL TRANSPORTBILAR
FYRHJULSDRIFT
OPEL TRANSPORTBILAR
FYRHJULSDRIFT
Fyrhjulsdrift från Dangel
Låt varken snö, is eller ojämna väglag bli ett hinder. I samarbete med Dangel har Opel tagit fram fyrhjulsdrift till den kompakta och smidiga modellen nya Combo. Så kan du möta varje arbetsdag med trygghet, komfort och sinnesro.
Nya Opel Combo är ensam i sitt segment med att erbjuda både fyrhjulsdrift (4x4, även förkortat 4wd) samt automatisk växellåda. Fördelarna är flera när du väljer en 4x4-modell: du får bättre grepp under arbetsdagens alla resor och du får även förbättrad säkerhet.
Det franska företaget Dangel har under drygt 40 år specialiserat sig på att konvertera transportbilsmodeller till fyrhjulsdrift, med ett starkt fokus på låg bränsleförbrukning, låga utsläpp och fina priser. När du väljer Dangel 4x4 får din transportbil precis de konfigurationerna som du behöver, utan att rucka på Opels höga kvalitetskrav.
Modellerna levereras med en förhöjd markfrigång som förbättrar framkomligheten på landsvägar och som innebär att du kör med ännu mer bekvämlighet på jämna väglag. Vid känsliga delar har transportbilarna även blivit utrustade med skyddsplåtar för att undvika de skador som kan uppstå vid körning i svåra terränger.
Nya Opel Combo finns även tillgänglig med Dangels Trek-konvertering, vilket är en lösning som förbättrar modellens framkomlighet med tvåhjulsdrift. Trek-systemet består av en högpresterande främre differentialbroms från Quaife® som griper in om din Opel förlorar greppet på ett av framhjulen. Då överförs vridmoment till det andra framhjulet och det ökar fordonets dragkraft.